Twitter           Issuu
Konferencja "Dostęp do informacji publicznej w praktyce samorządu terytorialnego"

http://piotrzgorzelski.pl/images/stories/konf%20500.jpgPo raz pierwszy w tej kadencji Sejmu, z mojej inicjatywy Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wraz z Uczelnią Łazarskiego oraz Zrzeszeniem Prawników Polskich – Oddział Warszawa Centrum organizują w dniu 19 czerwca 2015 r., w godz. 11.00-15.00, w Sali Kolumnowej Sejmu, Konferencję "Dostęp do informacji publicznej w praktyce samorządu terytorialnego" poświęconą problematyce stosowania ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Należy podkreślić, że prawo do informacji publicznej jest ważnym elementem rozwoju demokracji. Uprawnienie do otrzymania informacji publicznej sprawia bowiem, że obywatele mogą w realny sposób kontrolować władze publiczne. Dotyczy to szczególnie samorządu terytorialnego, który jest jednym z największych dysponentów publicznych środków, a którego działania mają olbrzymi wpływ na jakość życia Polaków.

Z drugiej jednak strony istnieje zjawisko nazywane „nadużywaniem prawa do informacji” polegające na nękaniu urzędów niepotrzebnymi, wieloma wnioskami o udostępnienie informacji publicznej. Wnioskodawcom w takiej sytuacji nie chodzi o to, aby uzyskać potrzebną informację lub sprawdzić jakość pracy urzędu, ale chcą sparaliżować jego pracę. Takie działanie jest bardzo kosztowne i powoduje, że dany urząd zamiast koncentrować się na powierzonych mu kompetencjach, angażuje znaczną ilość sił i środków na udzielnie informacji publicznej. Dlatego też tak ważnym jest prawidłowe stosowanie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Temu zagadnieniu jest poświęcona Konferencja.

Podczas Konferencji zostaną przedstawione, w oparciu o najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych zagadnienia związane z zasadami dostępu do informacji publicznej, trybem udzielania informacji przetworzonej oraz odmowie udostępniania informacji ze względu na ochronę danych osobowych. Prelegentami podczas konferencji będą prawnicy – praktycy zajmujący się od lat tą problematyką, wśród nich: dr hab. Przemysław Szustakiewicz, dr Bartłomiej Opaliński obaj z Uczelni Łazarskiego, mec. Karol Bielski - Prezes Oddziału Warszawa Centrum Zrzeszenia Prawników Polskich oraz dyr. Paweł Tomczak ze Związku Gmin Wiejskich RP. Mi przypadł zaszczyt i niewątpliwa przyjemność wygłoszenia inauguracyjnego wykładu „Dostęp do informacji publicznej w systemach prawnych wybranych państw”. 

 

Biuro Poselskie
09-400 Płock, ul. Bielska 57a
czynne od poniedziałku do piątku
w godz. 7.30-15.30
Tel. (24) 366 95 70
email: biuroposelskie@piotrzgorzelski.pl
 
Biuro Poselskie
09-230 Bielsk, ul. Glinki 1
czynne w każdą środę w godz. 9.00-12.00

Biuro Poselskie
09-530 Gąbin, ul. Kilińskiego 2
czynne w każdy czwartek w godzinach 9.00-12.00
 
Dziękuję za zaufanie

Adam Jarubas Kandydat na Prezydenta RP w Płocku

2 kwietnia 2015 r. kandydat na Prezydenta RP Adam Jarubas gościł w Płocku. Poza wywiadami w...

Adam Jarubas Kandydat na Prezydenta RP

Apel do Samorządowców Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy Samorządowcy! Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę za...

Posiedzenie Zarządu Powiatowego PSL

Wyjazdowe posiedzenia Zarządów Powiatowych Polskiego Stronnictwa Ludowego w Powiecie Płockim, są już tradycją. Podczas takich...

Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego Powiatu Płockiego

Dziś, 26 stycznia w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Radzanowie odbyło się wyjazdowe...

Copyright © 2011 Piotr Zgorzelski. Projekt i wykonanie: HEDEA.pl
Tworzenie i pozycjonowanie stron www Płock Kraków Warszawa Gdynia Gdańsk